top of page

1-3 MIESIĄC ŻYCIA


Noworodek widzi od urodzenia, ale początkowo bardzo słabo. W ciągu pierwszego miesiąca życia dziecko zaczyna stopniowo zwracać uwagę na światło oraz obracać głowę w kierunku okien i lamp, a także wodzić oczami za przedmiotami, najpierw w poziomie, a nieco później w pionie.

W tym czasie rodzicom może wydawać się, że dziecko nie patrzy dokładnie na nich, ale jakby przez nich w punkt znajdujący się poza nimi. Mogą także występować zaburzenia w równoległym ustawieniu oczu, najczęściej zmienne. Około 6-8 tygodnia życia niemowlę zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z rodzicami oraz odpowiadać uśmiechem na uśmiech rodziców. Jeśli w tym okresie nie obserwujemy takich zachowań u dziecka, to jest to sygnał do skierowania niemowlęcia na badania okulistyczne.

Rozpoczynając 3 miesiąc życia, zdrowe niemowlę wyraźnie dokonuje wyboru, na co patrzeć. Bardzo interesuje się prostymi biało-czarnymi figurami geometrycznymi oraz twarzami osób, z którymi przebywa. Interesują go poruszające się przedmioty oraz ruchy warg mówiących do niego. Zainteresowanie kolorowymi zabawkami przychodzi później.

Comments


bottom of page